75 aastat tagasi matkas Tartu Ülikooli kehakultuuriteaduskonna toonane dekaan Fred Kudu koos prodekaan Erich Mõtlikuga Otepää kandis, lootuses leida sobiv koht rahvusülikooli spordibaasile. Erakordselt kauni looduse ja spordibaasile sobiva maastikuga paik leiti Käärikul, metsakolkas, kuhu õiget teedki ei viinud.

Siis oli see mahajäetud Käärike talu. Täna, 75 aastat hiljem, on see üks Euroopa kaasaegsemaid treeningkeskuseid. Või nagu SA Tehvandi Spordikeskuse juhatuse liige Kristjan Karis ütleb, Kääriku Spordikeskuse ambitsioon on olla maailma parim.

Selle saavutamiseks on varasemalt suuresti nostalgia najal toimetanud spordikeskus suunanud viimase 8 aastaga taristu ja teenuste arendamisse juubeliaasta lõpuks ca. 18 miljonit eurot.

Olemasoleva taristu renoveerimine ja arendamine on jõudmas lõpusirgele. Käimasoleva juubeliaasta suve lõpuks valmib viimase etapina uuendatud toitlustus- ja koolitushoone. Keskuse spordirajatised ja suurem osa majutust on saavutusspordiga tegelevate kohalike- ja välisklubide poolt suveperioodideks broneeritud mitmeks aastaks ette. Selle kõrval ei unusta Kääriku siiski ka kohalikku tervisesportlast. „Meeskonnamajad ja privaatsem väikemajutus spordikeskuse territooriumil on loodud just selleks, et ka harrastajad leiaksid aastaringselt tee Käärikule,“ räägib Kääriku spordikeskuse juhataja Heiki Ehte.

 Viimased kümme aastat on olnud ka õppimise teekond keskusele endale ja on kogutud teadmisi ka selle kohta, millistes teenustes keskuse kliendid puudust tunnevad. Keskuse järgnevad taristuinvesteeringud peaksid pöörama rohkem tähelepanu energiatõhususele ning rajatistele mille eluiga juba nii kaugel või klientide arv nii suur, et parendused või laiendused on vältimatud. Keskus vajab ka oma sisulisteks tegevusteks toetavat taristut, mis peamiselt hõlmab ruume sporditeadlastele ja -innovaatoritele.

Pole saladus, et lisaks rajatistele ehk vormile on Kääriku seadnud endale ambitsiooni olla ka spordiinnovatsiooni eestvedaja. Koostöö teadusasutustega ja spordiinnovaatoritega erasektorist on Karise sõnul need märksõnad, millele Käärikul järgmised aastad keskenduda soovitakse. „Oleksime mänguväljakuks teadlastele ja erinevatele erasektori arendajatele, kus viime kokku meie sportlased ja uuenduslikud lahendused treeningmetodoloogiates või tehnoloogiates, et tuua andmed ja viimaste analüüsi muidu väga subjektiivsesse spordivaldkonda“ Et oma rolli Eesti juhtiva treeningkeskusena kanda, tähistab Kääriku Spordikeskus juubeliaastat novembri alguses peetava konverentsiga. „Ootame osalema nii spordialaliitude kui spordiklubide esindajaid, poliitikakujundajaid ja spordivaldkonna ametnikke. Loomulikult ka teadlasi ja visionääre, et koos seada Eesti spordituleviku sihte,“ räägib Karis. Juubelikonverents toimub Käärikul 3.-4. novembril 2022.